Audios & videos      Women's Watch       Contact us      About us      Home
 
 
 
 
 
 
Kelly Newton: Just a Housewife
 

اين هم يکي از کشف هاي محبوبه است! وقتي که کمپين دفاع ازآزادي منطقه West Papua*  يک کاروان هنري  ترتيب داده بود که پيام آنها را به گوش مردم دنيا برساند. کاروان هنري که نمي شود گفت، "کلي نيوتن"  بود و دخترش و گيتارش و ساکش که پر بود از سي دي و تي شرت هاي تبليغاتي به نفع مردم West Papua.


کلي هم شعر مي گويد و هم آهنگش را مي سازد و هم اجرا مي کند. با آن لهجه استراليايي و شعر هايي که همه جور موضوعي توش بود از صلح و محيط زيست گرفته تا دفاع از قربانيان "پاپيوي غربي" و چندتايي ترانه فمنيستي.


محبوبه مجبور شد با آن بي پولي هايي که معمولا آن ور آب آدم را به حساب کردن يک قران و دو زار وادار مي کند ، 40 يورو براي خريد سري آلبوم هاي کلي  پياده شود، و اجازه پخش آنها را هم براي سايت بگيرد. همه اش هم محض رونق ميدان. اما همه ترانه هاي کلي را که يک جا نمي شود پخش کرد.


مي گويد جو گير شدم که اين همه به خرج افتادم ، مگر چند تا هنرمند همه فن حريف تو دنيا پيدا مي شود که کار و زندگي اش را ول کند و دور دنيا راه بيفتد که براي کمپين هاي حقوق بشري پول جمع کند؛ خصوصا اگر فمنيستي هم بخواند و تو سن 48 سالگي  اين همه کول باشد. خودش جواب خودشو مي ده که بابا بي خيال 40 يورو . اين همه ترانه ، حتي يکي دوتاش هم به درد ميدان نمي خوره؟! تازه از “کلي” وعده  هم گرفته که يک سر بيايد ايران – دلش خوشه!


اصلا خودتون بريد تو سايتش ببينيد اگه خوشتون آمد کامنت بديد براتون بقيه ترانه هاش هم پخش مي کنيم. http://www.kellynewtonwordsworth.com.au/albums.htm 
 اما علي الحساب ترانه " فقط يه زن خانه دار" را به مناسبت تجليل از سياست هاي حمايتي دولت محترم از خانه داري زنان پخش مي کنيم. متن انگليسي اين ترانه را در ادامه همين مطلب مي بينيد. ترجمه اش لطفي نداشت مضافا بر اينکه براي تمرين زبان انگليسي هم بهتر است شعر اورجينال را بخوانيد.
 اما بيوگرافي "کلي" خيلي طولاني بود. بازهم از ليلا خواستم که آن بخش هايي از بيوگرافي کلي را که فمنيستي تر است ترجمه کند؛ بخوانيد:

در شهر پرت در استراليا بزرگ شد، "کلي نيوتن- وردزورث" در يک خانواده موسيقي دان به دنيا آمد. پدر بزرگش   به همراه برادرش مشترکا ارکستر سمفوني غرب استراليا را بنيان گذاشتند. او خودش نواختن پيانو را در سن 6 سالگي آموخت و اولين کنسرتش را در سن  7 سالگي برگزار کرد. در خلال سالهاي مدرسه اجراهاي بسياري داشت که جوايزي در تئاتر و خوانندگي براي او به ارمغان آورد. او تئاتر را در دوران دانشگاه ادامه داد ولي شگفت انگيز آنکه که زندگي او در اين زمان تغيير کرد و او در رشته حقوق فارغ التحصيل شد.

استعدادهايش، دستاوردهاي زيادي براي او به ارمغان آورد. او نقش هاي اول تئاتر هاي "پرت" را بازي مي کرد. نقشهايي مثل "دوروتي" در "جادوگر سرزمين اوز" و " ليدي مکبث" ، همکاري درفيلمي با بازي نيکول کيدمن و نيز اداره کردن برنامه راديو کمسيون سخن پراکني استراليا. در تمام اين مدت افتخاراتش  در سطح ملي و بين المللي رو به افزايش بود.

چهار عدد از ترانه هاي کلي  تحت عنوان " زنان در محل کار"  در آلبومي از خواننده هاي زن استراليايي منتشر شد." زنان در محل کار" جايزه بهترين آلبوم صنعت موزيک استراليا را از آن خود کرد.

کلي در طول سالها کار، جوايز بسياري را دريافت کرد. در سال 1997 جايزه مريت را در رقابتهاي بين المللي ترانه هاي پسيفيک جنوبي براي ترانه " مرد غير قابل لمس" کسب کرد.  در همين سال برنده جايزه بهترين هنرمند زن جوايز موسيقي"بويوپ بروک" غرب استراليا شد.

در سال 1997 براي اجراي ترانه افتتاحيه نشست جهاني درمان در کاليفرنيا دعوت شد. به خاطر اجراي بسيار قوي اش و پيامي که ترانه اش همراه داشت براي اجرايي در کنوانسيون جهاني زنان صلح در بوسني(1998)  نيز دعوت شد. او مهمان ويژه در کنسرتي در نشست جهاني درمان در گلاستونبري انگلستان بود.

در سال 1996 برنده جايزه سال زن روستايي منطقه جنوبي غرب استراليا  از  شبکه ABC  ، براي کارش درباره کشاورزي پايدار شد.

در سال 2000، براي نوشتن بخشي از کتاب " برسيز برولي" - مجموعه اي ازچهره هاي برجسته زنان غرب استراليا،" زنان براي محيط زيست"- از او دعوت به عمل آمد.

کلي در سال 2005 فيلم نامه اي تحت عنوان " زن خانه دار" نوشت و هم اکنون مشغول يک سفر دور دنيا به منظور جمع آوري کمک به مردم "پاپيوي غربي" است.

* http://www.kellynewtonwordsworth.com.au/nrelease.htm

 

نويسنده: پري داريان

 

ترانه Just a Housewife ا بشنويد

متن ترانه


Just a Housewife

Well I love to look into your eyes so blue
I could spend every hour of my day playing
With you
And I’ve done so many things that are
exciting in my life
But nothing to compare to being a mother
And a wife

Well I‘ve often talked to women
So embarrassed as they say
I’m only just a housewife
And I don’t earn any pay
Well I feel so dull and boring
I don’t do a job like you
Well now the tide has turned
I want to sing these words for you

Chorus:
Well I’m proud to be a housewife
Just to make a house a home
Spending hours loving children
It’s the greatest job I know
You don’t have to make excuses
For not working don’t you see
You’re creating for the future
A generation proud and free

Well in my younger days my mother used to say to me
One day you’ll settle down girl, you won’t be so wild and free
Well I did not believe her, my career was all I knew
Staying home with kids, it was the last thing I would do

(Chorus)