Audios & videos      Women's Watch       Contact us      About us      Home
 
 
 
 
 
 
پيام ايرين خان دبيرکل عفو بين الملل درباره دستگيري زنان درايران ‏‏
 


سه شنبه 5 مارس 2007

اطلاعيه عفو بين الملل
 
ايران: دستگيري زنان ممکن است تلاشي براي جلوگيري از فعاليت هاي برابري خواهانه در روز بين المللي زن باشد.

سازمان عفو بين الملل امروز رهايي فوري و بدون قيد و شرط بيش از 30 فعال زن را که يکشنبه در تظاهرات مسالمت آميز دستگير شدند ، درخواست کرد. اين سازمان معتقد است که دستگيري اين زنان اقدامي در جهت بازداشتن اين فعالان از سازماندهي برنامه هاي روز جهاني زن (17 اسفندماه) است.
زنان فعال، در حال اعتراض عليه محاکمه پنج فعال زن که در ارتباط با تظاهرات 22 خرداد1385 دستگير شده بودند، جلوي دادگاه انقلاب اسلامي تهران بازداشت شدند. تظاهرات 22 خرداد خواهان اعطاء حقوق برابربه زن و مرد در قانون ايران بود و طي آن مأموران امنيتي با خشونت تظاهر کنندگان را متفرق کرده و 70 نفر را دستگير کردند.    

آيرين خان، دبيرکل سازمان عفو بين الملل گفت: "به جاي دستگيري تظاهرکنندگان صلح آميز، مسئولان ايراني بايد درخواست زنان ايراني براي برابري در برابر قانون را جدي بگيرند و به رسيدگي موارد موجود تبعيض بر عليه زنان در نظام قضايي ايران بپردازند." وي افزود: "ما نگران هستيم که زناني که ديروز دستگير شده اند تا هشتم مارس، روزي که قرار بود اين زنان براي حق برابري خود که در مجامع بين المللي به رسميت شناخته شده است فعاليت هايي را انجام دهند، در بازداشت بمانند."

دستگيرشدگان روز يکشنبه، که شامل چهار نفر از پنج نفري است که در حال محاکمه بودند ، به بازداشتگاه وزرا برده شدند که محلي است که معمولا براي اشخاصي که جرايم جزئي، مانند نداشتن حجاب کامل، مرتکب مي شوند، استفاده مي شود. گفته شده است که اعضاء خانواده بازداشت شدگان به ساختمان وزرا رفته اند تا تلاشي براي دسترسي يا رهايي بازداشت شدگان بکنند، ولي ناموفق بودند. بر طبق گزارشات، کمي بعد تمامي زنان به بند 209 زندان اوين که تحت نظر وزارت اطلاعات و خارج از کنترل سازمان زندانهاي ايران است، منتقل شدند.

تاريخچه:
فريبا داوودي مهاجر، شهلا انتصاري، نوشين احمدي خراساني، پروين اردلان، و سوسن طهماسبي از جمله دستگيرشدگان تظاهرات 22 خرداد بودند. نامبردگان همگي به جرم تبليغ عليه نظام، اقدام عليه امنيت ملي، و شرکت در تظاهرات غيرقانوني به شعبه ششم دادگاه انقلاب اسلامي تهران فراخوانده شده بودند.
افراد ديگري نيز در رابطه با تجمع 22 خرداد دستگير شده بودند که هنوز به دادگاه احضار نشده اند. ژيلا بني يعقوب، روزنامه نگاري که در بين دستگيرشدگان 12 اسفند است در ژانويه 2007 به اتهام شرکت در تظاهرات "غير قانوني" مربوط به 22 خرداد محاکمه و تبرئه شده بود.

در آگوست 2006، فعالان حقوق زنان کمپين براي برابري را راه اندازي کردند که هدف آن جمع آوري يک ميليون امضا از ايرانيان براي درخواست تغيير قوانين تبعيض آميز عليه زنان است. سايت کمپين در هفته هاي اخير بارها از طرف مقامات ايراني فيلتر شده است و دسترسي عموم به اطلاعات کمپين را مشکل ساخته است. سازمان عفو بين الملل از اين کمپين حمايت مي کند و در روز جهاني زن همراه با شيرين عبادي وکيل برجسته و فعال حقوق بشر و برنده جايزه صلح نوبل 2033، بيانيه اي مشترک براي درخواست حقوق برابر براي زنان ايراني صادر خواهد کرد.  
سند عمومي
***************************************
براي اطلاعات بيشتر با دفتر امن بين الملل در لندن تماس بگيريد:
 


Public Document
For more information please call Amnesty International's press office in London, UK, on +44 20 7413 5566
Amnesty International, 1 Easton St., London WC1X 0DW.  web: http://www.amnesty.org

 
نویسنده: