Audios & videos      Women's Watch       Contact us      About us      Home
 
 
 
 
 
 
اعلاميه عمومي عفو بين‌الملل درباره دستگيري زنان
 


ايران: بيش از سي زن دستگير شدند
 
طبق گزارشات رسيده، در تهران  پايتخت ايران، بيش از 30 زن بدون اعلام اتهامشان يا داشتن حق ملاقات، در زندان اوين در حالت بازداشت به سر مي برند. سازمان عفو بين الملل بر اين نظر است که آنها زنداني عقيدتي هستند و فقط به دليل شرکت در تظاهراتي مسالمت آميز بازداشت شده اند.
 
اين زنان، در روز چهارم مارس، در حالي که در يک تظاهرات مسالمت آميز بيرون شعبه ششم دادگاه انقلاب شرکت مي کردند، توسط پليس امنيت ملي دستگير شدند. گفته شده است که حداقل يکي از زنان به نام ناهيد جعفري، هنگام دستگيري سرش توسط يکي از مأموران پليس به ميني بوس پليس کوبيده شده و يک يا چند دندان وي شکسته شد. ظاهراً وي از دسترسي به درمان پزشکي محروم مانده است.   

دستگيرشدگان فوراً به بازداشتگاه وزراء  برده شدند. اين بازداشتگاه معمولاً براي بازداشت اشخاصي استفاده مي شود که به خاطر اتهامات  جزئي، مانند نداشتن حجاب درست که با توبيخ، مشمول مجازات جريمه و حبس مي‌شوند. خانواده بازداشت شدگان در تلاش براي رهايي اقوامشان به اين بازداشتگاه رفتند ولي به آنها اجازه ملاقات با زنان بازداشتي داده نشد. کمي بعد، در همان روز 4 مارس، گزارش شد که تمامي بازداشت شدگان به بند 209 زندان اوين که تحت نظارت وزارت اطلاعات ايران است و از کنترل سازمان زندانهاي خارج است، منتقل شده اند.

در بين ايرانيان مدافع حقوق بشر اين ترس وجود دارد که دستگيرشدگان تا بعد از 8 مارس که روز جهاني زن است در بازداشت بمانند. ممکن است که اين عمل به قصد جلوگيري از انجام برنامه هاي تنظيم شده مختلفي از جمله تظاهرات براي اعتراض به قوانين تبعيض آميز که قرار است جلوي مجلس ايران برگزار شود است.  
 
اطلاعات
 
زنان دستگير شده در حال اعتراض به محاکمه پنج فعال حقوق زنان بودند که در شعبه ششم دادگاه انقلاب براي جرايم "اشاعه دروغ عليه رژيم"، "اقدام بر عليه امنيت ملي" و "شرکت در تظاهرات غير قانوني" در ارتباط با تظاهرات مسالمت آميز 12 ژوئن سال 2006 که ضمن آن تظاهر کنندگان خواهان برابري حقوقي زنان و مردان شده بودند، محاکمه مي شدند. اين پنج نفر فريبا داوودي مهاجر، شهلا انتصاري، نوشين احمدي خراساني، پروين اردلان و سوسن طهماسبي نام دارند. ژيلا بني يعقوب که روزنامه نگار و يکي از بازداشت شدگان در اوين است، در ژانويه سال 2007 محاکمه و از اتهام "شرکت در تظاهرات غير قانوني" که در ارتباط با تظاهرات 12 ژوئن بود، تبرئه شد.
 
در ماه اوت سال 2006، فعالان حقوق زن ايراني، کمپيني را براي برابري براه انداختند که هدف آن جمع آوري يک ميليون امضاء از ايرانياني که طرفدار تعويض قوانين و پايان تبعيض مشروع عليه زنان هستند، بود.  پايگاه اينترنتي اين کمپين توسط مسئولين دولتي ايران جندين بار در هفته هاي گذشته فيلتر شده است که دسترسي ايرانيان داخل ايران را به اطلاعات مربوط به اين کمپين مشکل مي سازد.


توصيه هاي عملي: لطفاً نامه اعتراض خود را به زبانهاي فارسي، عربي، انگليسي، و فرانسه و يا زبان خود در اسرع وقت به مراجعي که در ليست پايين قرار دارند بفرستيد و:
 
-         نگراني خود را از دستگيري بيش از سي نفر زن در حال تظاهرات مسالمت آميز در روز 4 مارس سال 2007 بيرون شعبه ششم دادگاه انقلاب اسلامي تهران ابراز کنيد؛
-         آزادي فوري و بدون قيد و شرط همه آنها که به نظر مي رسد صرفاً به دليل استفاده از حق آزادي بيان و آزادي داشتن انجمن حبس شده اند، را درخواست کنيد؛
-         نگراني خود را از اين که حداقل يکي ازآنها، ناهيد جعفري، ممکن است در حين دستگيري مجروح شده و اگر چنين است، دسترسي به امکانات پزشکي از وي دريغ شده است، ابراز کنيد؛
-         دسترسي تمامي بازداشت شدگان به ملاقات فوري و مرتب خانواده، وکلا و هرگونه امکانات پزشکي را درخواست کنيد؛
-         تبرئه از اتهام تمامي کساني را که در ارتباط با تظاهرات مسالمت آميز 12 ژوئن سال 2006 که طي آن پايان تبعيض مشروع زنان در ايران درخواست شده بود را درخواست کنيد.
 
 
اعتراض خود را به اشخاص زير بفرستيد:
 
رهبر انقلاب اسلامي
آيت الله سيد علي خامنه اي
رهبر انقلاب اسلامي
دفتر مقام معظم رهبري، خيابان شهيد کشوردوست، تهران، ايران
نمابر: 98- 21- 7774-2228
پست الکترونيکي: از طريق پايگاه اطلاعاتي زير
وزير اطلاعات
غلامحسين محسني اژه اي
دفتر وزارت اطلاعات، خيابان پاسداران، خيابان نگارستان دوم، تهران، ايران
پست الکترونيکي: iranprobe@ir
 
کپي اعتراض خود را به اشخاص زير بفرستيد:
 
رئيس جمهور
محمود احمدي نژاد
دفتر ريست جمهوري، چهار راه آذربايجان، خيابان فلسطين، تهران، ايران
نمابر از طريق امور خارجه: 98- 21-6674-790، درخواست کنيد که به آقاي احمدي نژاد داده شود.
پست الکترونيکي: از طريق پايگاه اطلاعاتي: www.president.ir/email
 
رئيس قوه قضاييه
آيت الله محمود هاشمي شهرودي
وزارت دادگستري، ساختمان وزارت دادگستري، ميدان 15 خرداد، تهران، ايران
نمابر: 98-21-3390-4986
پست الکترونيکي: (لطفا در تيتر قيد شود " قابل توجه آيت الله شاهرودي")
 
رئيس مجلس
آقاي غلامعلي حداد عادل
مجلس شوراي اسلامي، ميدان بهارستان، تهران، ايران
نمابر: 98-21-3355-6408
پست الکترونيکي:

نماينده ديپلماتيک ايران در کشور شما
 

لطفاً نامه اعتراض خود را سريعاً بفرستيد.
 
نویسنده: