Audios & videos      Women's Watch       Contact us      About us      Home
 
 
 
 
 
 
  حق زن، نيمي از آزادي- بيانيه‌ شماره يک کمپين «دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها»

 مجوز موج مکزيکي زنان با امضاي فيفا؛ گفت و گو با عارفه الياسي

علاوه بر مدافعان و فعالان حقوق زنان، تعداد زيادي دختر ورزشکار و فوتبال‌دوست هم هستند که شيفته‌ي يک لحظه حضور در استاديوم و ديدن بازي فوتبال از نزديک‌اند. تعدادي از آنها تا امروز بارها همراه با مدافعان حقوق زنان پشت درهاي استاديوم آزادي رفته‌اند و خواسته‌اند مثل مردان بتوانند مسابقات را از نزديک ببينند. اما بعد از برخوردهاي اخير نيروي انتظامي به اين نتيجه رسيده‌اند که «بايد با چانه‌زني با مقامات بالا به نتيجه رسيد». اين را عارفه الياسي مي‌گويد؛ يکي از دختراني که عاشقانه از فوتبال و تماشاي يک مسابقه از نزديک حرف مي‌زند. جواني که به خاطر همين علاقه‌اش به حضور در استاديوم‌هاي ورزشي، با فعالان حقوق زنان آشنا شده و حالا در کنار آنها براي ورود به ورزشگاه تلاش مي‌کند

نویسنده: راديو زمانه

 بنا به اشکالات فني مسابقه برگزار نمي‌شود!
تيم ملي زنان آلماني که در ايران با حجاب اسلامي بازي کرد ، قرار بود در کرويتس برگ برلين با تريکو معمولي باشگاه شان که شلوار کوتاه است بازي کنند. در ضمن اگر بازي انجام مي‌شد براي اولين بار زنان ايراني در استاديوم ورزشي در حضور زنان و مردان بازي مي‌کردند.
نویسنده: نسرين بصيري - برلين

 حلقه بر در آزادي: چرا کمپين دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه ها مهم است؟ روزبه ميرچرخچيان
از همان زماني که زنان فعال پيگيري ورود زنان به استاديومها را آغاز کردند تا امروز که اين تلاشها در قالب سازماندهي شده "کمپين دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاهها" تداوم يافته، همواره اين سئوال و انتقاد مطرح بوده که در ميان هزار و يک درد و تبعيضي که زنان از آن رنج مي برند، آيا دفاع از ورود زنان به ورزشگاهها مهم است يا اولويت دارد؟ اين مقاله تلاشي است براي پاسخ دادن به اين انتقادو بابي تازه باز مي کند براي ادامه اين بحث - ميدان زنان
نویسنده: روزبه ميرچرخچيان

 زنان و استاديوم ؛ آيا طلسم شکسته خواهد شد؟
بايد نشست و ديد که آيا اين بار مسئولان فدراسيون فوتبال در مهلت سه ماهه کنفدراسيون فوتبال آسيا مي توانند تضمين هاي لازم براي ميزباني مسابقات جام ملت هاي آسيا را از دولت کسب کنند و از اين رهگذر طلسم ورود زنان به ورزشگاه ها را بشکنند يا همچنان درهاي استاديوم به روي خيل عظيم دختران علاقه مند فوتبال بسته خواهد ماند؟
نویسنده: اميد ايران مهر

 بازي ناتمام: نگاهي به تلاش هاي زنان براي ورود به ورزشگاه ها و فرصت هاي پيش رو؛ روزبه ميرچرخچيان
با مرور تاريخچه فعاليت هاي انجام شده در مسير راهيابي زنان به استاديوم هاي فوتبال، در مي يابيم که همچون مسابقه اصلي روي چمن سبز، مسابقه تمام عياري هم در بيرون از ورزشگاه ها در جريان است. مسابقه اي که لزوما بازنده اي ندارد و خيلي پيشتر از اين ها مي توانست به نتيجه اي بُرد-بُرد ختم شود
نویسنده: 

 شرط AFC فمينيستي نيست اما...؛ نسرين افضلي
اين بار اما پاي نيمه غايب فوتبال ايران هم وسط آمده است. غايب در جايگاه تماشاچي و تقريبا غايب در جايگاه ورزشکار، مدير و نماينده ايران در فدراسيون جهاني و کنفدراسيون فوتبال آسيا. صفايي فراهاني رئيس سابق فدراسيون فوتبال و عضو جديد کميته اجرائي کنفدراسيون فوتبال آسيا اعلام کرده کنفدراسيون فوتبال آسيا AFC حضور آزادانه تماشاگران زنان در ورزشگاهها را يکي از شروط اصلي در انتخاب ميزبان جام ملتهاي آسيا قرار داده است. با اين شرط حذف ايران از فهرست کانديداهاي جدي ميزباني بازيها ( قطر، هند و ايران) قطعي است.
نویسنده: نسرين افضلي

 Open Stadiums to Women Audiences
Just like their male peers, Young girls have the desire and excitement of getting involve in sport activities
By: 

 مسابقه اس ام اس و کاريکاتور درباره باز کردن درهاي آزادي به روي زنان: طرح يک پيشنهاد؛ نسيم عبدي دزفولي
پيشنهاد مي شود مسابقه اي در زمينه طراحي کاريکاتور و ساختن لطفيه هاي اس.ام.اسي برگزار شود. اين مسابقه که به مناسبت روز جهاني زن از روز 8 مارس تا 8 آوريل 2007 ادامه خواهد يافت، با همکاري گروههاي ابداعگر کمپين حق ورود به ورزشگاهها (مشهور به کمپين روسري سفيدها)، و با ياري گروهي از هنرمندان ميهنمان، در جايگاه داوران مسابقه، برگزار خواهد شد. برگزاري چنين مسابقه اي ضمن کمک به يافتن مخاطبين اين طرح ادوکيسي براي ورود به مراحل بعدي طرح، حرکتي فراگير در جهت طرح صورت مسأله و پخش آن در ميان نسل نوجوان و جوان خواهد بود.
نویسنده: 

 فوتبال، به مثابه مبارزه زنان

در سال‌هاي اخير، زنان ايراني چند تجربه ارزشمند در زمينه فوتبال دارند. تشکيل تيم‌هاي فوتبال و فوتسال بانوان ايراني از يک سو زنان را در زمين‌هاي بازي وارد کرده است و از سوي ديگر، تلاش‌هاي مدني فعالان حقوق زنان موجب شده است تا در چند مورد آنها بتوانند تابوي حضور زنان را در استاديوم ملي آزادي که متعلق به همه ايرانيان است، بشکنند و در ورزشگاه حاضر شوند.

گرچه اين حضور بدون تلفات و به سادگي نبوده است. در اين مقاله تلاش مي‌کنم تاريخچه مبارزه زنان را در جهان فوتبال در دو جنبه مطرح کنم تا مشخص شود اين تجربه جهاني است و زنان براي رسيدن به زمين‌هاي فوتبال و جايگاه‌هاي تماشاگران در تمامي نقاط دنيا مرارت و سختي کشيده‌اند.

نویسنده: 

 "فوتبال"، راهكار زنان فلسطيني براي به چالش كشاندن سنت

تيم ملي فوتبال زنان فلسطيني بدون داشتن زمين، پول و بدون هيچ بردي، همانند يک کودک نوپا همچنان به کار خود ادامه مي دهد.

در عين حال بازيکنان، که برخي روسري به سر داشته و برخي ديگر براي حفظ پوشش خود شلوارهاي بلندي پوشيده اند، نسبت به فشارهاي محيط براي عقب نشيني آنها، با بي اعتنايي برخورد مي کنند.

آنها مي گويند که از حس قدرت و اعتماد به نفسي که بازي به آنها مي دهد و همچنين عجله براي تسخير جايگاهي که قبلا در جامعه، مردان آن را اشغال کرده بودند، رضايت دارند.

نویسنده: 

 تجربه يک روزنامه نگار زن ايتاليايي از ورود به ورزشگاه صد هزار پسري "آزادي"

ورود به ورزشگاه صد هزار نفري آزادي براي برخي از دختران ايراني يک آرزوست. بسياري از دختران دلشان مي خواهد طعم ديدن يک بازي ملي را از جايگاه تماشاچيان در بزرگترين ورزشگاه ايران بچشند. آنها که اين طعم شيرين را چشيده اند، نفي خود واقعي شان و پسرانه کردن چهره شان را به جان خريده اند و با قيافه مبدل به استاديوم راه يافته اند.

روسري سفيدها اما مي خواهند بدون کتمان خود واقعي شان به استاديوم بروند. اعضاي کمپين دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاهها، همچنان براي به دست آوردن اين حق شهروندي مي کوشند. در اين ميان شايد خواندن خاطره يک زن روزنامه نگار ايتاليايي که سالها پيش براي ديدن يک بازي ملي ايران به استاديوم آزادي رفته است، خالي از لطف نباشد:

نویسنده: 

 حق شما تمام آزادي است: گزارشي از پخش تراکتهاي "آزادي، آزادي ما داريم مي آييم" در دو ميدان بزرگ تهران
چهارشنبه 24 آبان 1385 تيم ملي فوتبال ايران، براي چند دهمين بار بدون حمايت و تشويق  شهروندان درجه دوي ايراني ، يعني زنان ايراني، وارد ميدان شد. مي گويم زنان ايراني و نمي گويم زنان چون بيش از دويست نفر از زنان کره اي با احترام و مراقبت کامل وارد استاديوم شدند، تيم ملي خود را تشويق کردند و با احترام هم خارج شدند. در همين حال بچه هاي کمپين دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاهها، در دو ميدان شهر، آزادي و صادقيه، شهروندان درجه اول را با برگه اي در دست روانه مي کردند که ... به زمين چمن ، به فوتبال برسان سلام ما را...
نویسنده: 

 دنيايي که ديده نشود تغيير نمي‌کند
يادم هست در همان روزي که بدون تماشاي فوتبال از استاديوم برمي‌گشتيم همراهان ما که سرشان را از پنجره اتوبوس بيرون برده بودند فقط شعار فوتبالي نمي‌دادند. ما از استاديوم آزادي تا ميدان هفت تير يک راهپيمايي سواره! برگزار کرده بوديم و در همين خيابان‌هاي پايتخت در مورد حق حضانت مادران، حق طلاق همسران و قوانين برابر شعار داديم.
نویسنده: 

 ورود به استاديوم براي جنبش زنان سمبل شکستن فضاي جداسازي جنسيتي است، محبوبه عباسقلي زاده

"چرايي فعاليت کمپين دفاع از حق ورود زنان به استاديوم" موضوع سخنراني محبوبه عباسقلي زاده در نشست "دختران آزادي" بود.

او فعاليت اين کمپين را راهي براي مبارزه با تفکيک جنسيتي فضاهاي عمومي و استاديوم را مناسب ترين فضا براي طرح اين موضوع مي داند.

بازي ايران ـ کره (بازي مقدماتي جام ملتهاي آسيا) فردا در ورزشگاه يکصد هزار نفري آزادي در حالي برگزار مي شود، که زنان همچنان از حق شهروندي ورود به اين فضاي عمومي بهره مند نيستند.

اين بازي بهانه اي شد براي انتشار سخنان محبوبه عباسقلي زاده در خصوص چرايي فعاليت کمپين دفاع از حق ورود زنان به استاديوم:

نویسنده: 

 دخترها راه ورود به استاديوم را پيدا مي كنند، سخنراني جعفر پناهي
جعفر پناهي مي گويد: آن طور که به من گفتند، آقايان کلهر و شمقدري رفته بودند پيش رييس جمهور و گفته بودند که در اين فيلم تبليغات بدي در ارتباط با زنان هست و تنها راهش هم اين است که حالا که جريان جام جهاني است و اين فيلم را هم احتمالا نشان مي دهند، دنبال اين خواهند گشت که بالاخره راهي براي ورود زنان به ورزشگاه پيدا بشود. اين از نظر تبليغي درست نيست. در تمام دنيا اين فيلم پخش شده است (آنگاه خواهند گفت مسبب ورود زنان به استاديوم اين فيلم بوده است). شما اعلام کنيد زنان مي توانند بروند استاديوم. اين يک راهکار خوب تبليغاتي است. نهايتا رييس جمهور هم بدون سنجيدن جوانب امر اين مسئله را ازمنظر تبليغي  مطرح کرد.
نویسنده: 

 نيمي از آزادي

 لباس پسرونه بپوشم؟ خودم رو ريخت شما پسرا در بيارم؟ تو گرما کلاه رو تا گردنم پائين بکشم، که چي. که مي خوام فوتبال نگاه کنم؟
-          من رو بگو که اون روز کلي به خرج افتادم، دوتا لباس فيت هم پيدا کردم. گفتم مي شيم مث دوتا دوقلو. اونا رو سر کار مي ذاريم و مي پريم تو.
-          اون جور اومدن تو استاديوم اصلا فايده نداشت. يه کار شخصي بود. نوعي دل خوشکنک. اين جوري بريم مي يرزه، دسته جمعي، با برنامه و سروصدا.
-          اما، اون قبلي يه، يه چيزي. امروزي بي فايده بود، گفتم بودم که بهت

نویسنده:  مسيح مظلوم

 مي خواستم ليدر بشم و با ميني بوس دخترا رو ببرم استاديوم
28 سالشه. تئاتر خونده، الآن بازيگر سينماست و به نظرش اينکه زنها نمي تونن برن ورزشگاه، فوتبال ببينن "کاملا مسخره ست".
"شايسته ايراني" همون دختر سيگاريه تو فيلم آفسايده. رفتن يواشکي به استاديوم رو در اين فيلم تجربه کرده و احساس مي کنه هيجان ديدن فوتبال خيلي قشنگه و با دلهره ي اينکه "اگه بگيرنت چي مي شه" ترسناک هم مي شه.
نویسنده: ساقي لقايي

 دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه ها؛ دو سال تلاش مداوم
گمان بر اين است که حق دست‌رسي به فضاهاي عمومي، واقعاً عمومي باشد و بر همين اساس کمپين «دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها» راه خودش را تا رسيدن به اين حق ادامه مي‌دهد.
نویسنده: 

 در ميان مه

وارد شدن در عرصه يك جنبش اجتماعى مانند ورود به مبارزه اى است كه هر لحظه شرايط حاكم بر آن و حتى قوانين آن تغيير مى كند و تو بايد همه تن گوش و چشم مراقب باشى تا براى هماوردى در مقابل رقيب، بتوانى هر لحظه روشت را و حتى ذهنيتت را تغيير دهى، بى آنكه اصولت و آرمانت را فراموش كنى يا در جهت خلاف آن گام بردارى.
نویسنده: شادي صدر

 بازي همواره برنده*
تجربه جنبش زنان نه تنها در ايران بلکه در کشورهاي ديگري  هم که دموکراسي در آنها حاکم نيست به خوبي نشان داده است که خواسته هاي يک جنبش اجتماعي تنها درصورتي محقق مي شود که يک خواست سياسي هم براي تحقق آن وجود داشته باشد؛ هرچند در بيشتر موارد انگيزه هاي فعالان جنبش هاي اجتماعي با انگيزه هاي حکومتگران در برآورده کردن يک خواست عمومي متفاوت است و اين همان موضوعي است که در تحليل صدور دستور احمدي نژاد نيز بايد به آن توجه کرد
نویسنده: 


 
خبرها                                  News
  طي بخشنامه‌ي جديد سازمان تربيت بدني‌؛ حضور بانوان در تمامي مسابقات آقايان ممنوع شد
 حضور زنان در ورزشگاه ها منع قانوني ندارد
 ابهام در ميزباني ايران درجام ملتهاي آسيا 2011
 بي حقي زنان در ورود به ورزشگاهها بزرگترين مانع ميزباني جام ملتهاي آسياست
 Genders Segregated Further
 جعفر پناهي: فيفا همان‌طور که با تبعيض نژادي در ورزشگاه‌ها مخالفت مي‌کند، به وجود تبعيض جنسيتي هم اعتراض کند
 جعفز پناهي تنديس جايزه حقوق بشر جشنواره فيلم لايف را به روسري سفيدها تقديم کرد
 فضاي تک جنسيتي ورزشگاهها بايد بشکند؛ اظهارات رييس سازمان تربيت بدني
 پنجره، پرچم و گفت و گو با مسافران آن مستطيل سبز
 نشست "دختران آزادي" از نگاه ديگران
 مي خواهيم وارد فضاهاي عمومي شويم
 گزارش تصويري حسين نيلچيان از نشست "دختران آزادي"
 "دختران آزادي" و حساس سازي جامعه نسبت به جداسازي جنسيتي
 نشست "دختران آزادي" به روايت تصوير
 حضور زنان در ورزشگاهها همچنان در بايگاني دولت
 نمايش "آفسايد" از سوي کمپين دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاهها
 دختران و "جام جهاني در جواديه"
 بيانيه کمپين دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه براي نمايش فيلم آفسايد
 بيانيه براي اکران عمومي فيلم "آفسايد"
 پخش سي دي کمپين در اکران فيلم"آفسايد" در پلي تکنيک
 نامه کمپين دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه به فيفا و اي اف سي
 Letter to FIFA and AFC
 نااميدي فعالان زن ايراني از هرگونه تغييري از درون
 راديو هلند : يكصد هزار بانوي ايراني درنامه‌اي به فيفا و AFC خواهان حضور در ورزشگاه‌ها شدند
 زنان ايران پشت در استاديوم فوتبال
 به خاطر حقم نه به خاطر فوتبال، گيسو فغفوري
 آزادي ما اومديم،بدونVIP !
 در لحظه ورود خاتمى بانوان هم به ورزشگاه آمدند!
 مدت‌ها بود دوست داشتم يه نقطه از اون موج مكزيكي باشم
 پس از كمتر از 3 دهه؛ زنان در استاديوم به تماشاي فوتبال نشستند
 حق زن، نيمي از آزادي- بيانيه‌ شماره يک کمپين «دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها»
 بيانيه شماره 2 کمپين دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها
 بايد با تک‌تک آدم‌ها حرف بزنيم